Η Κροατία δεν εντυπωσίασε στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ της Ρωσίας όμως έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης Νιγηρίας με 2-0 και να γίνει από νωρίς επικεφαλής στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ένα αυτογκόλ του Ετέμπο στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης και ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού των Κροατών Λούκα Μόντριτς στο 71ο λεπτό, έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο την ισοπαλία της Αργεντινής με την Ισλανδία νωρίτερα μέσα στην ημέρα.

Μπορεί το ματς να ήταν… υποτονικό, χωρίς πολλές ευκαιρίες και με την ενέργεια των δυο ομάδων να μην κινείται σε υψηλά στάνταρ, όμως η Κροατία κατάφερε να βρει τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των Νιγηριανών δις και να φύγει έτσι με το πολύτιμο τρίποντο, που την έβαλε σε θέση οδηγού από την 1η κιόλας αγωνιστική, στον 4ο όμιλο.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (60′ Μπρόζοβιτς), Ρέμπιτς (78′ Κόβατσιτς), Μάντζουκιτς (86′ Πιάτσα)

Νιγηρία (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχο, Σέχου, Εκόνγκ, Μπαλόγκουν, Ιντόβου, Ετέμπο, Εντιντί, Μόουζες, Μίκελ (88′ Νουάνκο Σίμι), Ιβόμπι (62′ Μούσα), Ιγκάλο (73′ Ιχεανάτσο)

Διαιτητής: Σάντρο Ρίτσι (Βραζιλία)