Η διοργανώτρια Ρωσία και Κροατία αναμετρώνται σε συναρπαστικό προημιτελικό στο Σότσι (21:00, ΕΡΤ1)!

Και οι δύο ομάδες πέρασαν στα προημιτελικά μέσω της διαδικασίας των πέναλτι. Πρώτα η Ρωσία, που μετά το 1-1 με την Ισπανία στα 120 λεπτά επικράτησε 4-3 στη… ρώσικη ρουλέτα, ενώ η Κροατία με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση (1-1) επικράτησε 3-2 στα πέναλτι της Δανίας.

Η Ρωσία έκανε την μεγάλη έκπληξη και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στην Ισπανία στους «16». Ο ποιοτικότατος μπακ – χαφ Ζιρκόφ (87/2) πολύ δύσκολα θα αγωνιστεί, εξαιρετικά αμφίβολοι είναι ο καλός μεσοεπιθετικός Ντζαγκόεφ (62/10) και ο χαφ Σαμέντοφ (52/7).

Οι Κροάτες δεν ήταν ιδιαίτερα καλοί κόντρα στη Δανία, ωστόσο τα κατάφεραν έστω αγχωτικά έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Σούμπασιτς.

Το ματς ξεκίνησε με απίστευτο τρόπο, καθώς στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα βρέθηκε να χάνει με 1-0, αλλά στο 4’ ισοφάρισε και το 1-1 έμεινε μέχρι και το τέλος της παράτασης (με τον Μόντριτς να χάνει πέναλτι στο 118’)! Πιο ψύχραιμοι στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι που ακολούθησε, οι Βαλκάνιοι πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο.

«Είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι με όσα έχουμε πετύχει, αλλά η δίψα για διάκριση παραμένει μεγάλη. Το ματς με τη Ρωσία είναι εξόχως σημαντικό. Δεν παραβλέπουμε ότι ο αντίπαλος είναι ο διοργανωτής και θα έχει τη στήριξη της εξέδρας, όμως εμείς κοιτάζουμε πως θα παρουσιαστούμε στο 100% ώστε να προκριθούμε» δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ζλάτκο Ντάλιτς.

*Οι τελευταίες πέντε διοργανώτριες χώρες που έπαιξαν στα προημιτελικά πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά (Ιταλία 1990, Γαλλία 1998, Νότια Κορέα 2002, Γερμανία 2006, Βραζιλία 2014).

*Η Ρωσία έχει κρατήσει το «μηδέν» μόνο δύο φορές στα τελευταία 13 παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου.

* Η Κροατία αντιμετωπίζει διοργανωτές για τρίτη φορά στις πέντε συμμετοχές στο Μουντιάλ, ηττήθηκαν και στις δύο προηγούμενες.

* H Κροατία είναι αήττητη σε συνολικά τρία ματς με τη Ρωσία (μια νίκη-δύο ισοπαλίες). Δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ σε Μουντιάλ, οι δύο ισοπαλίες ήταν «λευκές» για τα προκριματικά του Euro 2008.

*Τα 10 από τα 12 τελευταία γκολ της Κροατίας στο Μουντιάλ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Τα 12 από τα 18 τελευταία επίσημα παιχνίδια της έληξαν under.

Πιθανές ενδεκάδες

ΡΩΣΙΑ (4-2-3-1): Ακινφέεφ – Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουντριάσοφ – Ζόμπνιν, Κουζιάεφ – Σαμέντοφ, Γκολόβιν, Τσερίσεφ – Τζιούμπα

ΚΡΟΑΤΙΑ (4-2-3-1): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς – Ρέμπιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς – Μάντζουκιτς