Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 92-90 (κ.α. 83-83) το Περιστέρι στο «Ανδρέας Παπανδρέου» σε φιλικό ματς προετοιμασίας και για φιλανθρωπικό σκοπό και έδειξε έτοιμος επιθετικά, αλλά με πολλές αμυντικές αδυναμίες, κάτι που ισχύει και για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Τα τρίποντα του Βασιλόπουλου και του Γκρέι έδωσαν το +8 στην αρχή της αναμέτρησης για τους «κυανοκίτρινους». Οι Χάτσερ, Τζόουνς και Μορέιρα μείωσαν 14-12, αλλά ο Μπεντίλ έφερε το +6 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με +1 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως ο Βασιλόπουλος βοήθησε σε ένα επιμέρους σκορ 12-2 και έφερε το +9 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Γκρέι ανέλαβε δράση στην αρχή της τρίτης περιόδου και έφερε το +15, όμως οι ψηλοί του ΠΑΟΚ και η καλή άμυνα του «Δικεφάλου» κατάφεραν να μειώσουν στο -11 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στην άμυνα και, με τις λύσεις από την περιφέρεια και τη ρακέτα πλέον, μείωσε σε 76-74. Με 4-0 σερί, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 80-76, όμως ο Γκρέι έφερε το 83-80 με 7-0 σερί για τους γηπεδούχους. Ο Χρυσικόπουλος απάντησε με τρίποντο και στο τελευταίο δίλεπτο οι κακές επιλογές αμφοτέρων οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, ο Αθηναίου σημείωσε 7 πόντους και μετά τις άστοχες επιλογές και των δύο στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-16, 49-40, 73-62, 83-83, 90-92 (παρ.)

Περιστέρι (Α. Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπεντίλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10, Mορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 9 (1), Χάτσερ 12 (2), Αθηναίου 15 (2), Γκάρετ 5