Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος και στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καταφέρνοντας με δέκα παίκτες να ισοφαρίσει τον Άρη σε 1-1 στις καθυστερήσεις και ν’ «αρπάξει» το βαθμό της ισοπαλίας, τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι θα έφευγε ηττημένος για δεύτερη φορά φέτος από τη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τρία πέναλτι, εκ των οποίων τα δύο είναι εξαιρετικά αμφισβητούμενα και το τρίτο ανύπαρκτο και μια κακή διαιτησία, που έπαιξε αποφασιστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Όλα ξεκίνησαν μόλις στο 5`, όταν ο διαιτητής Τζοβάρας υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε μια κόντρα Γκάμα-Ινσούα μέσα στην περιοχή, που κατέληξε σε πτώση του παίκτη του Άρη. Ήτανε μια φάση που δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι υπήρξε παράβαση. Και να έδειχνε «παίζετε» ο ρέφερι, δε νομίζουμε ότι θα του έλεγε κάποιος κάτι. Εν πάση περιπτώσει, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Γκάμα, όμως ο Διούδης έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε τη μπάλα.

Στο 14` όμως, πέναλτι έγινε μόνο στη φαντασία διαιτητή και βοηθού. Ο Γιόχανσον βρήκε τη «στρογγυλή θεά» πεντακάθαρα με το μηρό και όχι με το χέρι του, όμως ο Τζοβάρας την έστησε εκ νέου στα έντεκα βήματα. Αυτή τη φορά, σούταρε ο Γιουνές κι ευστόχησε, για να γίνει το 1-0 κάτω από τις έντονες και δίκαιες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έδειξαν να πατάνε πιο καλά στο γήπεδο, ενώ εκείνοι του Σάββα Παντελίδη έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις ν’ απειλήσουν την εστία του Διούδη.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την κάθε ομάδα να έχει από μια σπουδαία ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρώτα την έχασε ο ΠΑΟ, όταν στο 83` ο Κουέστα απέκρουσε εκπληκτικά την κεφαλιά του Μακέντα κι ένα λεπτό μετά, το αριστερό δοκάρι σταμάτησε την προβολή του Βέλεθ.

Στο 89` ο Μακέντα είδε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι τρεις βαθμοί πήγαιναν προς την πλευρά του Άρη, ένα τρίτο πέναλτι έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις.

Αυτή τη φορά το κέρδισαν οι «πράσινοι», με το Σιώπη να κοντράρει το Μπουζούκη, που πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα από τον αντίπαλό του, χωρίς όμως να είμαστε κατηγορηματικοί ότι υπήρξε παράβαση. Το εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης «αλά Πανένκα» κι έκανε το 1-1, που ήτανε και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Για τη διαιτησία του Τζοβάρα, τα είπαμε παραπάνω.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα, Ματέο Γκαρσία (79′ Μαβράι), Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί (74′ Ματίγια), Γιουνές.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (74′ Χατζηθεοδωρίδης), Γιόχανσον (33′ Δώνης), Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε (74′ Καμπετσής), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.