Ο ΠΑΟΚ έκανε ότι ήθελε στην Τούμπα, ακυρώθηκαν τρία γκολ, είχε τέσσερα δοκάρια, καμία 25 ευκαιρίες και τελικά κέρδισε μόνο 2-0 την Ξάνθη ,για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και δημιουργούσε την μια φάση μετά την άλλη. Στο 19′, ο Μίσιτς εκτέλεσε ένα από τα πολλά κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα κι αυτός δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι. Δύο μόλις λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Αντελίνο Βιεϊρίνια να δοκιμάσει ένα σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αμπάντ, με τους “ασπρόμαυρους” να τα βάζουν με την τύχη τους. Στο 37′, ο Σφιντέρσκι βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 45′ ο Φωτιάς αρνήθηκε να καταλογίσει πέναλτι σε πεντακάθαρο χέρι του Κοβάσεβιτς εντός περιοχής, παρά τη χρησιμοποίηση και του VAR! Έτσι, το 0-0 έμεινε ως αποτέλεσμα ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να έχει 11-2 τελικές προσπάθειες, 9-0 κόρνερ και 71%-29% κατοχή μπάλας.

Στο 64′ καθώς Μπίσεσβαρ και Ακπομ μπήκαν στις θέσεις των Πέλκα και Βιεϊρίνια, με το σύστημα να μετατρέπεται σε καθαρό 4-4-2. Λημνιός, Μάτος και Μαουρίσιο ήταν οι επόμενοι που δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 75′ ακυρώθηκε κι άλλο το γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ! Στο 77′, ήρθε το τέταρτο δοκάρι του ΠΑΟΚ! Μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, ο Κρέσπο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η λύτρωση ήρθε στο 80′. Ο Ελ Καντουρί, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, έβγαλε τη σέντρα και ο Μπίσεσβαρ με διπλή προσπάθεια έκανε επιτέλους το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Στο 88′ έγινε και το 2-0. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερό και ο Κρέσπο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πηγή: Τι άλλο να κάνει…! ΠΑΟΚ – ΞΑΝΘΗ 2-0