Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε δύσκολα με 3-2 σετ του Μίλωνα και θα αγωνιστεί κόντρα στον Παναθηναϊκό την Κυριακή για την κορυφή του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Η ομάδα της Σύρου πήρε δύο βαθμούς, ωστόσο δυσκολεύθηκε πάρα πολύ κόντρα στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έδειξε σε ένα ακόμη ματς εξαιρετική εικόνα.

Μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους ο Φοίνικας πήρε μπρος και με Στερν, Πρωτοψάλτης προηγήθηκε με 16-10 στα μισά του πρώτου σετ. Ο Μίλωνας με σερί πόντους του Μαντέκα μείωσε σε 17-13 ωστόσο οι Συριανοί πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 25-21 και το 1-0 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 8-3 δείχνοντας ότι έχει το πάνω χέρι. Οι Συριανοί διατηρούσαν σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 19-12 με τον Μίλωνα να αντιδρά και να μειώνει σε 21-19.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-19 αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα με εντυπωσιακό σερί προηγήθηκαν με 22-24 κατακτώντας τελικά το σετ με 29-31 μετά από… μαραθώνιο.

Ο Μίλωνας πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 13-9 με τον Μίλωνα να μειώνει στον πόντο και να ισοφαρίζει σε 15-15. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-18 και κατέκτησαν το τέταρτο σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η εμπειρία των παικτών του Φοίνικα μίλησε στα κρίσιμα σημεία.

Το πανόραμα του δεύτερου ομίλου

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Φοίνικας Σύρου – Μίλωνας 3-2 (25-21, 29-31, 19-25, 25-13, 15-12)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.