Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετικά σ’άμυνα κι επίθεση, πήρε τη νίκη-ρεβάνς από τη Βιλερμπάβ με 88-71 κι έτσι έφτασε τις έξι νίκες στη φετινή Euroleague. Κορυφαίος ήταν ο μπόμπερ Νεμάνια Νέντοβιτς με 33 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Παπαγιάννης (18π., 8ριμπ.) και Μήτογλου (11π., 9ριμπ.). Για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Κόουλ και Λάιτι με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν ζεστοί από το τρίποντο, με τους Κόουλ και Λάιτι να βομβαρδίζουν νωρίς, ενώ το ίδιο έκανε και ο Γιαμπουσέλε. Ο Παναθηναϊκός εκδήλωνε επιθέσεις μόνο με τον Νέντοβιτς κι αυτό τον έκανε υπερβολικά προβλέψιμο στις αρχές της αναμέτρησης. Ευτυχώς ύστερα από τάιμ-άουτ του Χαραλαμπίδη, το τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε τα γρήγορα πόδια του Παπαγιάννη, ο οποίος βαρέθηκε να μαρκάρει και το 18-17 εφέρε χαμόγελα στους γηπεδούχους. Η βελτίωση συνεχίστηκε για την ελληνική ομάδα, αν και η είσοδος του Όγκαστ έφερε μία χαλάρωση στα μετόπισθεν και το 25-21 ήταν γεγονός, ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Το παιχνίδι κυλούσε στο ρυθμό των γηπεδούχων, αν και ο Παναθηναϊκός, έμοιαζε κάπως ασύνδετος στην επίθεση με την έξοδο του Νέντοβιτς. Οι Μακ και Μποχωρίδης δεν ηεμούσαν τους συμπαίκτες τους και οι Γάλλοι με όπλο τον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 32-30, κάνοντας έξαλλο τον Χαραλαμπίδη. Ο Κόουλ είχε βρει το κουμπί της πράσινης άμυνας και είτε με ντράιβ, είτε με πάσες, πλήγωνε την ελληνική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός ήταν υπερβολικά μόνοτονος, όμως ο Νέντοβιτς με 18 πόντους, ήταν ο βασικός λόγος, που το τριφύλλι, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 45-42.

Η τρίτη περίοδος δεν είχε καθόλου τακτική και οι δύο αντίπαλοι αναλώθηκαν σε παιχνίδι ΝΒΑ. Γρήγορες επιθέσεις, λίγη τακτική και πολύ τρίποντο. Ο Νέντοβιτς συνέχισε να κάνει τα δικά του και εφτά αναπάντητους πόντους, έδωσε αέρα στην ομάδα (55-47). Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο ομαδικοί, όσο στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό εξόργισε τον Τι Τζέι Πάρκερ. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε πολλές ιδέες στην επίθεση, όμως η χαζή άμυνα των Γάλλων, δυνατούσε να σταματήσει τον αρχισκόρερ Νέντο, που με 33 πόντους, οδηγούσε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η τακτοποιημένη ομάδα στο παρκέ του ΟΑΚΑ κι αυτό φαινόταν κι από τη φιλοσοφία του Χαραλαμπίδη. Ο Έλληνας τεχνικός χτύπαγε συνέχεια τ’αγά πόδια του Φολ με πικ εν ρολ κι αυτό είχε αποτέλεσμα, είτε να βλέπουμε αλλεπάλληλα alley oops, είτε ελεύθερα σουτ. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε για τον Παναθηναϊκό, που έμοιαζε καλύτερος σωματικά, αλλά και πνευματικά από τους Γάλλους. Το τελικό 88-71 αποδείκνυε του λόγου το αληθές και σίγουρα ο Παναθηναϊκός μπορεί να παίξει ακόμα καλύτερα στο εγγύς μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71