Ο Παναθηναϊκός σ’έναν εντυπωσιακό τελικό επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με σκορ 91-79, χάρη στους Ιωάννη Παπαπέτρου (25π.), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (16π.) και Ντίνο Μήτογλου (17π.).

Ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ ο Μάκη Γιατράς επέλεξε τους Τζεράι Γκραντ, Τζέριαν Γκραντ, Λούντζη, Αγραβάνη και Γιαννόπουλο.

Το τριφύλλι ήταν ιδιαίτερα ορεξάτο στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Μάριο Χεζόνια να είναι καταλύτης στην επίθεση της ομάδας του, αν και ήταν άστοχος από την περιφέρεια, όπως και οι Παπαπέτρου και Ουάιτ. Βέβαια τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, έκανα τη διαφορά και το 15-5 ήταν μάλλον φυσιολογικό, αφού οι Πατρινοί ήταν στατικοί στις επιθέσεις τους και ιδιαίτερα προβλέψιμοι. Το τάιμ-άουτ του Γιατρά, και η άμυνα-ζώνης έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους, αφού τα σουτ του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια, έβρισκαν σίδερο. Το 20-15 της πρώτης περιόδου, άφηνε τα πάντα ανοιχτά, με τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα αγχωμένες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ πιο εντυπωσιακό με τους δύο φιναλίστ να προσφέρουν θέαμα. Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου να είναι καυτός, οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (36-26), όμως η κακή του άμυνα και τα καλάθια των Λούντζη και Κλαβέλ, έγραψαν το 36-31. Η αναμέτρηση είχε πολλή τακτική, όμως ο Παπαπέτρου είχε πάρει τ’όπλο του και στην κυριολεξία δεν σταματιόταν. Βάλτε στην εξίσωση και την αφύπνιση του Μήτογλου και το 42-31 ήταν γεγονός δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Βέβαια ένα σερί 10-3 από τους Πατρινούς (δύσκολο τρίποντο του Γκραντ), έγραψε το 45-41 και φαινόταν πως ο τελικός είχε πολύ δρόμο. Οι άμυνες είχαν χαλαρώσει σε μεγάλο βαθμό κι αυτό πιθανότατα έκανε περισσότερο καλό στον Προμηθέα, μιας και ήταν αρκετά πιο ξεκούραστος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, για να καθαρίσει την υπόθεση τίτλος. Ο Μάριο Χεζόνια με οχτώ πόντους και μία ασίτ, έκανε τη διαφορά σ’αυτό το διάστημα και το 58-45, έκοψε για τα καλά τη φόρα των Πατρινών. Επιπλέον η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων είχε βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό, ενώ η αυτοσυγκέντρωση του killer Σαντ-Ρος ήταν σεμιναριακού επιπέδου. Ο Προμηθέας για καλή του τύχη κέρδισε αλλεπάλληλα φάουλ και βολές, μείωσε τη διαφορά και στο μείον πέντε (63-57), όμως ο Σαντ-Ρος και ο Μήτογλου σημείωσαν καθοριστικά καλάθια και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 68-58, υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και το μέγεθός τους, ανέβαζαν τη διαφορά ολοένα και περισσότερο. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εξαιρετικός στην τέταρτη περίοδο, ουσιαστικός ο ΣαντΡος, ενώ από την άλλη μεριά ο Προμηθέας εξαρτιόταν από τις εξάρσεις των Κλαβέλ και Τζέριαν Γκραντ. Ο νεοφερμένος Αμερικανός του Προμηθέα, έκανε ότι μπορούσε για να ρίξει τη διαφορά και χάρη στον ίδιο το 80-71, κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον για τον τελικό. Μάλιστα ο προικισμένος σκόρερ έκανε το 80-73, αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει τάιμ-άουτ, με σκοπό να σταμτήσει το ρυθμό του. Ο Προμηθέας κατόρθωσε να μειώσει στους τρεις πόντους (80-77) με τον Γκραντ να καρφώνει εντυπωσιακά, όμως δύο βολές του Παπαπέτρυ, έδωσαν ανάσα στο τριφύλι, που έπαιξε κι αποτελεσματική άμυνα και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-41, 68-58, 91-79