Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε ακόμα έναν τίτλο, αφού κέρδισε στον τελικό του Super Cup τον Προμηθέα με σκορ 92-83. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ουάιτ (15π.) και Παπαγιάννης (14π.). Για τους Πατρινούς οι Μάιλς (18π.), Ρογκαβόπουλος (13π.) και Γιαννόπουλος έκαναν ότι μπορούσαν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα τους. Αυτή είναι η 27η σεζόν, που το τριφύλλι κατακτά τίτλο, ρεκόρ μοναδικό για μία ευρωπαϊκή ομάδα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ, ενώ οι πρώτοι πέντε του Πρμηθέα Πάτρας ήταν οι Ρέι, Γκάντι, Χαντ, Ρογκαβόπουλος και Μάιλς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό ρυθμό στο σκοράρισμα, βρίσκοντας στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75 με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να έχουν ισχνό προβάδισμα στο 3’ με 7-6. Ο Προμηθέας έχοντας τον Μάιλς «ζεστό» συνέχισε να είναι εύστοχος, όχι όμως και ο Παναθηναϊκός, που έδειξε να δυσκολεύεται στην άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 11-15 στο 5’. Το επιθετικό κρεσέντο του Προμηθέα που είχε καλή κυκλοφορία μπάλας συνεχίστηκε, η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν ευάλωτη και έτσι η ομάδα της Αχαΐας προηγήθηκε με 17-22 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ 2:27 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο χρόνο που απέμεινε ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, πήρε τα ριμπάουντ και με τον Παπαπέτρου μπροστάρη ανέτρεψαν την κατάσταση ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενους με 26-23.

Το σερί που είχε ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου συνεχίστηκε και στη δεύτερη. Ο Νέντοβιτς πήρε την μπαγκέτα του σκοραρίσματος και με πέντε προσωπικούς πόντους έγραψε το 33-23, τη στιγμή που απέμεναν 8:28 λεπτά για το ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι ανώτερος του Προμηθέα, όμως η ομάδα της Πάτρας είχε σε τρομερό βράδυ τον Μάιλς που ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στους «πράσινους» με 15 προσωπικούς πόντους στο 15’ (39-30). Το «τριφύλλι» διατηρούσε το προβάδισμα και το ίδιο συνέχισε να κάνει έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 53-39. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Παπαπέτρου με 13 πόντους, ενώ 16 είχε ο Μάιλς για τον Προμηθέα.

Η τρίτη περίοδος ήταν ιδιαίτερα σκληρή και για τις δύο ομάδες, με τον Προμηθέα να προσπαθεί να ρίξει τη διαφορά. Ο ΠΑΟ από τη μεριά του τα περίμενε όλα από τον Παπαπέτρου στην επίθεση, αν και ο Παπαγιάννης ανέβασε σε μεγάλο βαθμό την απόδοσή του. Οι γηπεδούχοι με τους Μάιλς, Γκάντι και Γιαννόπουλο, έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι, όμως το 76-63 μάλλον αδικούσε την ομάδα του Κασεμίρο.

Τελικά οι Πατρινοί με αντεπίθεση διαρκείας, κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά, και να κάνει τον τελικό-ντέρμπι. Ο Προμηθέας είχε εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, και τα τρίποντα έμπαιναν το ένα μετά το άλλο. To 82-77 σίγουρα άγχωσε τον Παναθηναϊκό, όμως η ενέργεια του Ουάιτ και η άμυνα-καταλύτης του Παπαγιάννη, ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του τελικού. Ειδικότερα ο Αμερικανός έβαλε καλάθια μεγάλης σημασίας κι έτσι ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν με σκορ 92-83.