Η Μπάγερν Μονάχου έστησε το δικό της… πάρτι στη Bayer Arena, αφού ισοπέδωσε την Λεβερκούζεν με 5-1 για την 8η αγωνιστική της Bundesliga και στρογγυλοκάθισε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα! Λεβαντόφσκι (4′, 30′), Μίλερ (34′), Γκνάμπρι (35′, 37′) οι τρεις σκόρερ για την Μπάγερν. Ο Σικ (55′) πέτυχε το μοναδικό τέρμα για τις «ασπιρίνες».

Ντέρπι πρωτιάς επιφύλασσε η 8η αγωνιστική της Bundesliga, με τις «ασπιρίνες» και τους Βαυαρούς να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο Λεβερκούζεν. Ποιος όμως να περίμενε τέτοιο… βαυαρικό γλέντι από την βαυαρική μηχανή του Νάγκελσμαν;

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με τις καλύτερες προδιαγραφές, αφού οι φιλοξενούμενοι θα βρίσκονται από το πρώτο κιόλας τρίλεπτο στο προσκήνιο διατηρώντας την κατοχή της μπάλας, και πιέζοντας για ένα γρήγορο τέρμα.

Πράγμα το οποίο θα έρθει, όταν μέσω ενός στημένου, ο Κίμιχ θα βρει στο πίσω δοκάρι τον ξεχασμένο από την αντίπαλη άμυνα Ουπαμεκανό, εκείνος θα μοιράσει στον συνήθη ύποπτο, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός στράικερ με χαρακτηριστική άνεση θα κάνει το τακουνάκι στη κίνηση και θα στείλει την μπάλα στην εστία του Χραντέτσκι γράφοντας το 1-0 για την Μπάγερν στο 4ο λεπτό!

Η ομάδα του Νάγκελσμαν θα συνεχίσει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στα επόμενα 14′ λεπτά στον αγώνα και με κύριο πρωταγωνιστή τον Σανέ, δεν θα είναι λίγες οι φορές που θα πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή με αρκετές προϋποθέσεις, αποκαλύπτοντας τα κενά στα μετόπισθεν των «ασπιρίνων».  Αποτέλεσμα αυτού, ένα δοκάρι του Σανέ στο 19ο λεπτό, όταν ο Γερμανός βρέθηκε λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, όπλισε και εκτέλεσε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο αριστερό δοκάρι του Χράντετσκι.

Και με κεκτημένη ταχύτητα, η Μπάγερν με ακρίβεια και απλότητα θα γράψει το 2-0 στο 30ο λεπτό! Ο Κίμιχ θα πάρει όμορφη μπαλιά από τον Γκορέτσκα, αυτός θα τσιμπήσει στον Σανέ, με τον Γερμανό να αφήνει στον Ντέιβις. Ο Καναδός θα πάρει την μπάλα, θα περάσει δύο παίκτες και την κατάλληλη στιγμή θα αφήσει στον Πολωνό «κίλερ» με ονοματεπώνυμο, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, να πλασάρει εκείνος στην ανυπεράσπιστη εστία της Μπάγερ!

Και η Μπάγερν όταν μυρίσει… αίμα, θα σε κατασπαράξει ζωντανό! Πρώτα θα έρθει ο Μίλερ στο 34′, όταν μετά από ένα κόρνερ και ένα σουτ του Σίλε, θα εκμεταλλευτεί μια κόντρα και θα γράψει το 3-0 σε ένα από τα ευκολότερα γκολ της καριέρας του! Και έπειτα, η Λεβερκούζεν δεν θα προλάβει να κάνει ούτε… σέντρα, αφού ο Γκορέτσκα θα κλέψει, θα μοιράσει αριστερά στον Σανέ και εκείνος με μια πάσα στην πλάτη της άμυνας θα βρει τον Γκνάμπρι, γράφοντας στο 35′ το 4-0!

Και τρία λεπτά μετά θα έρθει το αποτελειωτικό χτύπημα, όταν και πάλι μέσω μιας καλά δομημένης κόντρας, ο Γκορέτσκα θα κάνει κοντρόλ και μισή περιστροφή και την κατάλληλη στιγμή θα μοιράσει στον Γκνάμπρι, βγάζοντας τον τετ-α-τετ με τον δύσμοιρο Χράντετσκι, ο οποίος θα μαζέψει και για πέμπτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του! Ασταμάτητη η βαυαρική μηχανή!

Ο Νάγκελσμαν, βλέποντας την ομάδα του να θριαμβεύει από τόσο νωρίς, θα ρίξει στο ματς τον Στάνισιτς στο 40ο λεπτό, αντί του Ντέιβις.

Διαχείριση και… ροτέισον ενός ημιχρόνου από τους Βαυαρούς

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μισού θα κυλήσουν με τους Βαυαρούς να αφήνουν το πόδι κάπως από το γκάζι και να πηγαίνουν για ένα ημίχρονο… προπόνηση ενόψει των υπολοίπων αγώνων σε Ευρώπη και Γερμανία. Για να το πετύχει αυτό, ο Νάγκελσμαν θα περάσει στο ματς στο 46′ και τον Ζάμπιτσερ αντί του Γκορέτσκα.

Παρόλα αυτά, η Λεβερκούζεν θα καταφέρει να πιάσει στον ύπνο τη βαυαρική άμυνα, με τον Βιρτς να βρίσκει την κατάλληλη στιγμή τον Σικ και εκείνος με ένα πλασέ στη κίνηση θα στείλει την μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νόιερ και έπειτα εντός της εστίας του, γράφοντας το 5-1 στο 55′!

Το επόμενο εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση του Bayer Arena θα κυλήσουν με ανούσιες φάσεις, κυρίως από μεριάς Μπάγερν, η οποία έχοντας στον αγωνιστικό χώρο και τον Ρίτσαρντς αντί του Σίλε (73′) θα οδηγήσει το παιχνίδι σε μορφή… προπόνησης και ανάδειξης συγκεκριμένων νεαρών ποδοσφαιριστών. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σένε, δεν θα μπορεί να βρει απαντήσεις και δεν θα είναι λίγες οι φορές που θα οδηγείται σε λάθος μεταβιβάσεις όταν περνούσε το κέντρο. Πολύ κακή χημεία από τους παίκτες του Ελβετού τεχνικού.

Στο 79′ ο Σένε θα ρίξει στο ματς και τον Ρέτσο παρέα με τον Αλάριο αντί των Βιρτς και Σικ αντίστοιχα. Σημαντικά λεπτά συμμετοχής για τον Έλληνα ποδοσφαιριστή.

Στο 86′ και μετά από αρκετή ώρα θα έρθει μια ουσιώδης φάση για την Μπάγερν ώστε να πετύχει και ένα 6ο τέρμα με το πλασέ του Κομάν όμως να είναι αρκετά αδύναμο και να μην αποτελεί απειλή για την εστία του Χραντέσκι. Η απάντηση της Λεβερκούζεν θα έρθει στο 87′, όταν ο Ταψούμπα θα βρει ωραία τον Αλάριο και εκείνος δεν θα δυσκολευτεί να πλασάρει σωστά τον Νόιερ γράφοντας το 5-2 προσωρινά. Όμως ο βοηθός, αν και με σχετική καθυστέρηση, θα τον υποδείξει σε θέση οφσάιντ, στερώντας και ένα δεύτερο τέρμα στη Μπάγερ.

Και δίχως κάποια άλλη φάση και από τις δύο ομάδες, τοε… πάρτι των Βαυαρών στο Λεβερκούζεν θα λήξει με άνετη 5άρα ήδη από το πρώτο μισό, με τις «ασπιρίνες» να πρέπει να δείξουν ένα διαφορετικό πρόσωπο ώστε να ελπίζουν σε μια από τις πρώτες τρεις θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά, οι Βαυαροί εδραιώνονται σιγά σιγά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, δείχνοντας τις προθέσεις της στους ανταγωνιστές της και την φετινή σεζόν.

Λεβερκούζεν (Σένε): Χραντέτσκι, Φριμπόνγκ (Μπελαρμπί 64′), Κοσουνού, Ταχ, Μπάκερ, Αμίρι, Ντεμιρμπέι, Ντιαμπί (Αντλί 64′), Βιρτς (Ρέτσος 79′), Παουλίνιο (Ταψόμπα 46′), Σικ (Αλάριο 79′).

Μπάγερν Μονάχου (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Σίλε, Ουπαμεκανό, Ερναντές, Ντέιβις (Στάνισιτς 40′), Κίμιχ, Γκορέτσκα (Ζάμπιτσερ 46′), Γκνάμπρι, Μίλερ (Κομάν 65′), Σανέ, Λεβαντόφσκι (Μουσιάλα 65′).